۰۲۱-۸۸۳۷۱۱۵۸
دکتر آزاده مهدیان / زایمان / انواع روش های زایمان
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

انواع روش های زایمان

در سراسر دنیا روشهای مختلفی برای زایمان وجود دارد، در کشور ایران زایمان طبیعی،زایمان سزارین و زایمان در آب جزء شایع ترین زایمان ها می باشد،البته باید گفت با پیشرفت علم و تکنولوژی روش های مختلفی وجود دارد که در کاهش درد در زایمان طبیعی بسیار موثر می باشد.اینکه چه نوع زایمانی را انتخاب می کنید بسیار مهم و پر اهمیت است اما اینکه انجام زایمان خود را به دست چه کسی می می سپارید بسیار مهم تراست چرا که همه این موارد برای داشتن یک زایمان موفق و سالم بستگی به متخصصی دارد که مراجعه می نمایید.

توصیه می گردد انتخاب نوع زایمان خود را به پزشک متخصص خود بسپارید زیرا یک متخصص خوب و ماهر با توجه به شرایط جسمانی که دارید همیشه بهترین راه حل و روش برای شما برمی گزیند تا از عوارض و مشکلات احتمالی در امان بمانید و یک زایمان موفق را تجربه نمایید. ما در این مقاله گزارشی از انواع روش های زایمان در سراسر جهان را آماده نموده ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

زایمان سزارین

زایمان سزارین (سزارین) برای زایمان از طریق برش های جراحی ایجاد شده در شکم و رحم استفاده می شود.

برنامه ریزی برای سزارین ممکن است در صورت وجود عوارض خاص بارداری ضروری باشد. زنانی که سزارین کرده اند ممکن است سزارین دیگری انجام دهند. با این حال، اغلب نیاز به سزارین بار اول تا زمان شروع زایمان مشخص نیست.

اگر باردار هستید، دانستن اینکه چه چیزی در طول و بعد از سزارین باید انتظار داشته باشید می تواند به شما در آمادگی کمک کند

در شروع عمل، بیهوشی انجام می شود و از یک پرده یا پرده استریل برای محافظت از محیط استریل محل برش استفاده می شود. سپس شکم شما با یک ماده ضد عفونی کننده تمیز می شود و ممکن است یک ماسک اکسیژن روی دهان و بینی خود قرار دهید تا اکسیژن رسانی به نوزاد افزایش یابد.

سپس پزشک از طریق پوست شما و دیواره شکم برشی ایجاد می کند. پزشک ممکن است از یک برش عمودی یا عرضی استفاده کند. (به برش افقی، برش بیکینی نیز گفته می شود، زیرا زیر ناف قرار می گیرد.) سپس یک برش 3 تا 4 اینچی در دیواره رحم ایجاد می شود و پزشک از طریق برش ها، نوزاد را خارج می کند. سپس بند ناف بریده می شود، جفت برداشته می شود و برش ها بسته می شوند.

زایمان طبیعی

زایمان طبیعی ارجح ترین نوع زایمان در نظر گرفته می شود زیرا شامل حداقل مداخلات پزشکی است. طبیعت بهتر می داند که در کجا فرآیندهای بیولوژیکی دخیل هستند و مداخلات پزشکی تنها در مواردی که کاملا ضروری می شود باید به آن متوسل شود. زایمان طبیعی هم برای مادر و هم برای کودک مفید است. در اینجا چند دلیل وجود دارد که چرا مادران باید روند زایمان طبیعی را انتخاب کنند، مگر اینکه دلیل قوی برای انتخاب دیگری وجود داشته باشد:

خطر کاهش می یابد: پرهیز از هرگونه عمل جراحی یا دارو با کاهش هرنوع خطری در رابطه با تولد کودک به مادر و کودک کمک می کند. داروها خطر زایمان طولانی مدت را افزایش می دهند و همچنین ممکن است باعث کندی رشد کودک در ماه اول شوند.

اختلالات غیر ضروری: هنگامی که زایمان با تزریق یا هر داروی دیگری القا شود، ممکن است منجر به اوتیسم یا سایر اختلالات عصبی در نوزاد شود. با انتخاب زایمان طبیعی می توان از این اختلالات جلوگیری کرد.

خطر کمتر انتقال خون: هورمون هایی مانند اکسی توسین زمانی که در مقادیر بالاتر در بدن آزاد می شوند می توانند خطر ابتلا به ذات الریه و انتقال خون را کاهش دهند. انجام عمل سزارین می تواند این خطرات را افزایش دهد.

شیردهی آسان: سزارین یک فرآیند جراحی بزرگ است که هفته ها طول می کشد تا بهبود یابد. این ممکن است برای مادر جدید مشکل ساز باشد، زیرا او مجبور است وضعیت خود را به روش های مختلف برای تغذیه کودک خود تنظیم کند. از سوی دیگر، زایمان طبیعی به شما کمک می کند تا به راحتی با شیر مادر تغذیه کنید، زیرا می توانید سریعتر از روند زایمان بهبود پیدا کنید. مدت بستری شدن در بیمارستان برای زنانی که سزارین می‌کنند بسیار بیشتر از زنانی است که زایمان طبیعی دارند.

رشد مغز کودک را تقویت می کند: زایمان طبیعی به افزایش تولید پروتئین در مغز کودک کمک می کند که به رشد مغز و عملکرد مغز کمک می کند. زایمان سزارین بدن را وادار نمی کند که این پروتئین ها را آزاد کند و در نتیجه کودک این مزیت گرانبها را از دست می دهد.

زایمان به روش الکساندر

روش زایمان به روش الکساندر بر پایه راحتی بنا شده است، مهم ترین اصل در این روش این است که بتوانی بر روی ذهنت تمرکز کنی و ذهنت را آرام نمایی در اینصورت به راحتی ماهیچه های بدن از جمله ماهیچه لگن را شل می گردد تا زایمان طبیعی و آسانی انجام گیرد، در این روش خانم باردار با توجه به آموزش هایی که دیده است بر روس صندلی نشسته و با تسلط یر روی ذهن، زمانی که ماهیچه های لگن خود را شل گرفته اید به جاذبه زمین اجازه می دهید که کودک را از داخل زحم به  راحتی به سمت خارج از لگن خود بکشانید.

زایمان به روش برادلی

در این روش که پدر تحت آموزش های لازم  قرار می گیرد ابتدا در دوران بارداری در مراقبت های بارداری ورعایت  رژیم غذایی به همسر خودکمک می نماید و همچنین آموزش می بیند که هنگامی که در اتاق عمل در بالای سر همسر خود قرار می گیرد برای سهولت بارداری او چگونه عمل نماید.در این نوع زایمان هیچگونه برشی ایجاد نمی گردد و زایمان بطور طبیعی انجام می گردد.

زایمان به روش لاماز

روش لاماز نوعی روش زایمان است که فرد تحت آموزشهایی که می بیند یاد می گیرد که چگونه با انجام حرکاتی خاص بر روی آنچه که در طول زایمان اتفاق می افتد تمرکز کند تا بتواند دردهای ناشی از انقباض عضلات لگن را کنترل نماید.

زایمان در آب

زایمان در آب روشی است که موجب کاهش زمان فرایند زایمان و از همه مهم تر کاهش درد زایمان می گردد، در این روش خانم باردار در یک استخر که عمق آن حدود40 سانتی متر می باشد قرار می گیرد، زایمان در آب ابتدا از کشورهای اروپای شرقی شروع شد و به مرور در سایر کشورها رواج پیدا کرد، در این روش مادر در هنگام زایمان زمانی که در وان آب قرار می گیرد درد کمتری احساس می کند. به گفته دکتر آزاده مهدیان متخصص زنان و زایمان، روش زایمان در آب تنها برای خانم هایی مناسب می باشد که لگن وی در شرایط مناسب باشد  و همچنین جنین نیز درشت نباشد.

زایمان به روش استفاده از گاز استنشاقی

روش دیگری یرای زایمان وجود دارد که به منظور کاهش درد زایمان از گازهای مخصوصی استفاده می گردد این گازها از اکسیژن و اکسید نیترو تشکیل شده اند و زمانی که درد زایمان مادر زیاد می شود با استشمام این گاز می تواند درد کمتری احساس کند. استفاده از این روش در مادرانی که حساسیت های دارویی دارند منع می باشد.

بیشتر بخوانید: متخصص زنان خوب در تهران

زایمان با تزریق دارو

یکی از روش هایی که به کاهش درد در زمان زایمان کمک می کند، تزریق داروهایی از جمله پتدین می باشد.در این روش زمانی که دهانه رحم به اندازه 5 سانتی متر باز می شود وهمچنین قبل از زمانی که فشاری برای خارج کردن نوزاد صورت نگرفته باشد این  دارو را تزریق می نمایند، تا مادر بتواند در حین انقباضات کمی استراحت نموده و از درد طاقت فرسای زایمان در امان باشد.

زایمان به روش فیزیوتراپی

یکی دیگر از روش هایی که در کاهش درد زایمان موثر می باشد،بهره بردن از روش فیزیوتراپی می باشد در این روش با تاباندن امواج الکتریکی بر روی مهره های 5و4 کمرفرد، مورفین طبیعی بدن شروع به ترشح می نماید، در این روش علاوه بر کاهش درد زایمان، طول زمان زایمان نیز به نسبت کمتر می گردد.

 

دکتر آزاده مهدیان

درباره دکتر آزاده مهدیان

دكتر آزاده مهديان، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای مدرک تکمیلی سونوگرافی و لاپاراسكوپی پیشرفته از دانشگاه تهران می باشند. دکتر آزاده مهدیان عضو انجمن جراحان زنان ایران و همچنین عضو انجمن جراحی های کم تهاجمی زنان می باشند. از جمله افتخارات دکتر مهدیان می توان به “کسب رتبه نخست کاهش آمار سزارین و افزایش آمار زایمان طبیعی در استان لرستان” اشاره کرد.

مقالات مرتبط

روش های سفید کردن واژن

روش های سفید کردن واژن

امروزه در تمامی زندگی های زناشویی برای حفظ یک رابطه عاشقانه و افزایش علاقه ، داشتن یک رابطه جنسی...

عفونت جنسی

عفونت جنسی

امروزه تعداد زیادی از افرادی که در رابطه جنسی چه زناشویی، چه خارج از زناشویی هستند، در معرض عفونت...

درمان ناباروری

درمان ناباروری

ناباروی و عقیم بودن دو موضوع و مبحث جدا از هم می باشند،چرا که عقیم بودن به معنای ناتوانی دائمی در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک