مدت زمان مطالعه 6 دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

درمان پولیپ رحم

یکی از بیماری هایی که این روزها در میان بانوان شایع است، پولیپ رحم می باشد. از همین رو دغدغه بسیتری از خانم ها یافتن راهی برای درمان پولیپ رحم می باشد. اما پولیپ رحم چیست و چگونه می توان آن را تشخیص داد؟

پولیپ رحم را می توان ناشی از رشد بیش از حد بافت رحم دانست که گاهی با خونریزی غیرطبیعی همراه است و گاهی بدون هیچ گونه علامتی است. در ادامه با ما همراه باشید تا دریابید که آیا این مشکل قابل درمان است یا خیر؟

 

پولیپ رحم چیست و چه علائمی دارد؟

پولیپ های رحم، توده هایی نرم هستند که رنگی قرمز دارند و و در لایه داخلی رحم رشد می نمایند. این توده ها قطری کمتر از 1 سانتی متر دارند و به منظور جای گیری آسان در رحم، معمولا به صورت مسطح می باشند. به طور کلی پایه یا ساقه پولیپ کوتاه است اما گاهی اوقات رشد می کند و از دهانه رحم هم بیرون می زند.

در صورتی که پولیپ های رحم در اطراف لوله های رحم قرار گیرند، می توانند موجب گرفتگی این لوله های شوند و همان طور که حدس می زنید، می تواند برای بارداری فرد مشکل ساز باشد.

اما سوالی که مطرح می شود این است که پولیپ رحم چه علائمی دارد؟ گفتیم که گاهی اوقات ممکن است بی علامت باشد اما نشانه های متداولی که برای این عارضه تا کنون مشاهده شده است، عبارتند از:

  • اختلال در نظم چرخه قاعدگی و خونریزی شدید در این دوره
  • ناباروری و یا بروز مشکلی در بارداری
  • خونریزی یا مشاهده لکه بین دو دوره قاعدگی
  • خونریزی یا مشاهده لکه پس از یائسگی
  • خونریزی یا مشاهده لکه پس از رابطه جنسی
بیشتر بخوانید
عفونت جنسی

عواملی مانند افزایش سن، فشار خون بالا، اختلالات هورمونی، یائسگی، BMI بالا و … همگی می توانند خطر ابتلا به این عارضه را در خاتم ها افزایش دهند.

پولیپ رحم چگونه تشخیص داده می شود؟

روش های متعددی برای تشخیص این بیماری وجود دارد که بسته به شرایط بیمار ممکن است راه های مختلفی برای افراد متفاوت در نظر گرفته شود. یکی از روش های تشخیص پولیپ رحم، معاینه لگنی است که در حین انجام آن، اگر توده ای به عنوان پولیپ رحم شناخته شود، امکان برداشتن آن نیز وجود دارد.

در ادامه برخی دیگر از روش های تشخیصی که برای این بیماری وجود دارد را بیان می کنیم.

سونوگرافی واژن

در این روش، امکان عکس برداری از بافت درونی رحم با وارد کردن لوله ای مخصوص به واژن بیمار، فراهم می شود. این تصاویر از طریق مانیتوری که پزشک در اختیار دارد قابل مشاهده می باشند.

هیستوسونوگرافی

این روش معمولا همراه با سونوگرافی واژن انجام می شود. به این ترتیب که پزشک در لوله ای که وارد واژن می نماید، محلولی از آب و نمک تزریق می کند که موجب بزرگ شدن رحم می گردد. با این کار دید بهتری می توان به این اندام داشت و در نتیجه تشخیص دقیق تری صورت می گیرد.

آندومتر

در این روش از ابزاری پلاستیکی و نرم استفاده می شود. سپس توسط آن از بافت رحم نمونه برداری می گردد و این نمونه ها به آزمایشگاه ارسال می شوند تا از لحاظ وخامت توده و ابتلا به سرطان مورد بررسی قرار گیرد. چرا که ممکن است برخی از پولیپ های رحم، سرطانی باشند.

هیستروسکوپی

در این روش هم لوله ای از راه واژن وارد رحم می شود که امکان دیدن داخل رحم را برای پزشک فراهم می آورد. چنانچه در حین تشخیص پولیپ رحم تشخیص داده می شود می توان اقدام به برداشتن آن کرد. از این روش برای نمونه برداری از پولیپ رحم نیز می توان استفاده کرد.

عکس برداری رنگی از رحم

این شیوه تشخیص با عنوان هیستروسالپنگوگرام (HSG) شناخته می شود که یک متخصص رادیولوژی می تواند آن را انجام دهد. نحوه انجام آن نیز به این صورت است که یک ماده رنگی مخصوص، در رحم و لوله های فالوپ تزریق می شود تا امکان مشاهده بافت های مختلف رحم و نواع و اندازه پولیپ های آن فراهم گردد.

بیشتر بخوانید
تبخال تناسلی

کورتاژ تشخیصی

کورتاژ معمولا با جراحی امکان پذیر است. به این صورت که پزشک از ابزاری فلزی که یک حلقه در انتهای آن قرار دارد، استفاده می کند و با تراشیدن دیواره های رحم، از داخل آن و پولیپ های رحم نمونه برداری می نماید. این پولیپ ها به منظور بررسی به آزمایشگاه های مربوطه ارسال می شوند تا شرایط بیمار تعیین گردد.

دکتر آزاده مهدیان جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی  با بهره گیری از جدید ترین روش های تشخیصی و درمانی مجهز در زمینه مشکلات مربوط به زنان ومسائل مربوط به  ناباروری  آنان می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با  شماره 44093233 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام  ایشان مراجعه نمایید .

 

درمان پولیپ رحم

آیا امکان درمان پولیپ رحم وجود دارد؟

در شرایطی که بیماری خفیف است و علائم خاصی ندارد، نیاز به روش درمانی خاصی نمی باشد و تنها رعایت کردن توصیه های پزشک، کفایت می کند. اما بیماری که یائسه باشد، احتمال سرطانی بودن پولیپ های رحم برای او بیشتر است. در این شرایط نیز معمولا برداشتن پولیپ برای درمان، توصیه می شود.

استفاده از داروهای مختلف نیز یکی دیگر از روش های درمان پولیپ رحم می باشد که باید حتما توسط پزشک تجویز گردد. این داروها می توانند آزادکننده پروژستین و گونادوترویین باشند که می توانند هورمون های هر فرد را کنترل نمایند و از سوی دیگر موجب کوچک شدن پولیپ ها در رحم شوند. در شرایطی که خونریزی نیز شدید باشد، می توان از روش دارو درمانی استفاده کرد اما مشکلی که وجود دارد این است که با قطع دارو امکان بازگشت به حالت اولیه وجود دارد.

روش دیگری که برای درمان پولیپ های رحم وجود دارد، جراحی است که خود به چند نوع تقسیم می شود.

بیشتر بخوانید
آیا تنبلی تخمدان همیشگی است ؟

هیستروسکوپی

در قسمت تشخیص بیماری گفتیم که این روش می تواند با درمان همراه باشد اما چگونه؟

هیستروسکوپی با وارد کردن لوله مخصوص به داحل رحم و مشاهده وضعیت پولیپ ها در آن، انجام می گیرد که در صورت تشخیص می توان اقدام به درمان نمود. در این روش اثری لز برش روی بدن بیمار مشاهده نمی شود و معمولا هم به صورت سرپایی انجام می گیرد.

کورتاژ

این روش برای نمونه برداری از پولیپ ها و نیز خارج کردن آن ها از رحم مورد استفاده قرار می گیرد اما معمولا استقبالی از این روش نمی شود. چرا؟ چون ممکن است برداشتن تمامی پولیپ ها از این طریق امکان پذیر نباشد و در این صورت، احتمال بازگشت مجدد پولیپ های رحم وجود دارد. از سوی دیگر کورتاژ می تواند با بافت فیبروزی که تشکیل می دهد، موجب ایجاد زحم در رحم گردد که خود عاملی برای نازایی می باشد.

هیسترکتومی

این روش گاهی برای درمان پولیپ های سرطانی مورد استفاده قرار می گیرد که با برداشتن کل رحم انجام می پذیرد. البته برای تمامی پولیپ های سرطانی صدق نمی کند و بسته به شرایط بیمار ممکن است تصمیمات مختلفی گرفته شود.

عواقب درمان نکردن پولیپ رحم

به طور کلی انتخاب بهترین روش درمان بر عهده پزشک است که باید سوابق بیماری و میزان سلامتی فرد را بسنجد و متناسب با آن تصمیم درست را اتخاذ نماید. بنابراین می توان دریافت که نقش یک پزشک تا چه اندازه می تواند در روند درمان پولیپ رحم موثر باشد.

چنانچه تشخیص به موقع این بیماری انجام نشود، ممکن است تشدید پیدا کند و تا حدی پیشرفت کند که فرآیند فرزندآوری را دچار خلل نماید.

دکتر آزاده مهدیان، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی می باشد که به عنوان یک متخصص خوب زنان و زایمان در تهران مشغول به فعالیت است و با سابقه درخشانی که دارد، می تواند تا حد زیادی به بهبودی مشکل پولیپ های رحم شما کمک کند.

Call Now Buttonتماس با پزشک