۰۲۱-۸۸۳۷۱۱۵۸
مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی

یکی از بیماری های شایع که در اثر مقاربت های جنسی مردان و زنان زیادی را به خود مبتلا کرده است  ویروس پاپیلوم انسانی یا همان زگیل تناسلی می باشد،طبق آمار بدست آمده متاسفانه 50% از افرادی که رابطه جنسی فعالی دارند به ویروس پاپیلومای جنسی (HPV) دچار می شوند، این ویروس ها مهم ترین و اصلی ترین راه برای ابتلای فرد به سرطان دهانه رحم می باشد مهم ترین راه برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس، آشنایی با علائم و روش های مبتلاشدن به این بیماری می باشد، دکتر آزاده مهدیان متخصص زنان و زایمان به تشریح این موضوع پرداخته است، با ما همراه باشید:

زگیل تناسلی

ویروس پاپیلومای انسانی(HPV)

ویروس پاپیلومای انسانی شایع ترین ویروس واگیردار جنسی است به به راحتی از طریق تماس پوستی در رابطه جنسی قابل انتقال می باشد، این ویروس به دو دسته خوش خیم و بدخیم تقسیم می شود، به طور کلی ویروس های پاپیلومای انسانی دارای 200 گونه می باشد که حدودا 40 گونه آن، مربوط به اچ پی وی های نوع تناسلی مربوط می باشند که می تواندد ناحیه تناسلی زنان و مردان را آلوده کنند و به شکل توده هایی گوشتی شکل با اندازه و تعداد متغیر نواحی تناسلی را آلوده نمایند.

ظاهر شدن زگیل تناسلی در زنان و مردان

همانگونه که گفته شد، زگیل های تناسلی در اندازه های مختلفی هستند که در برخی اوقات به اندازه ای ریز هستند که با چشم قابل مشاهده نمی باشند، زگیل تناسلی در خانم ها به شکل توده های گوشتی ریز و درشت بر روی دیواره های واژن ، فرج ، گردنه رحم و مقعد ظاهر می شود، در آقایان نیز این ضایعات بر روی الت تناسلی، کیسه بیضه و مقعد قابل مشاهده می باشد. البته لازم است اضافه شود در صورت برقراری رابطه جنسی دهانی این توده های گوشتی در اطراف لب، مخاط دهان و گلو نیز ظاهر می شود.

نشانه های ابتلا به زگیل تناسلی

 • مشاهده ضایعه های کوچک به رنگ پوست و یا تیره تر، در نواحی تناسلی
 • ظاهر شدن توده های مختلف نزدیک به هم شبیه گل کلم
 • احساس خارش و یا ناراحتی در ناحیه تناسلی
 • خونریزی هنگام برقراری رابطه جنسی

انواع زگیل تناسلی

ویروس HPV به دو نوع پوستی و تناسلی تقسیم می گردد که  تفاوت آنها با یکدیگر به شرح زیر می باشد:

 • زگیل پوستی

زگیل های پوستی اغلب بر روی پوست دستها، پاها،بازوها و سینه افراد و… خود را نمایان می کنند. این دسته از زگیل ها خطری برای فرد مبتلا ندارند و طی یک پروسه درمانی و یا جراحی به راحتی برطرف می شوند.

 • زگیل تناسلی
بیشتر بخوانید
درمان پولیپ رحم

زگیل های تناسلی بیشتر در اطراف نواحی تناسلی و مقعد افراد ودر نواحی مرطوب بدن قابلیت رشد و تکثیر دارند و این نواحی را تحت تاثیر خود قرار می دهند، این دسته از زگیل ها، خود به دو دسته پر خطر و کم خطر تقسیم شده اند.

زگیل های تناسلی کم خطر و پرخطر

 • زگیل تناسلی کم خطر

بطور کلی 12 نوع زگیل تناسلی کم خطر وجود دارد که 2 نوع آن که فعال تر بقیه است، دناحیه تناسلی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد، ثاین نوع زگیل ها که بر روی نواحی تناسلی خانم ها و آقایان رشد و نمو پیدا کرده و نوعی از ویروس HPV محسوب می گردند، این قبیل سلولها،صرفا زگیل هستند و موجب تغییرات سلولی سرطانی در افراد نمی گردند.

از آنجایی که زگیل هایی تناسلی در خانم ها ممکن است در داخل واژن و دهانه رحم تشکیل شوند و قابل مشاهده نباشند،به خانمها توصیه می شود که در برقراری روابط جنسی و بهداشت جنسی رعایت بیشتری داشته باشند.

 • زگیل تناسلی پر خطر

این دسته از زگیل ها همانگونه که اسم آنها پیداست، پز خطر بوده و یکی از مهم ترین عوامل سرطان چون سرطان واژن و سرطان دهانه رحم و دهانه واژن در خانم ها و همچنین سرطان آلت تناسلی در آقایان می باشد، زگیل های پر خطراگر در روابط جنسی دهانی انتقال پیدا کنند فرد را دچار سرطانه های بدخیم دهان،زبان ،حنجره و لوزه می شود.

متاسفانه برخی از زگیل های تناسلی بی علامت هستند، بخصوص در آقایان که ممکن است مدت طولانی به این عارضه دچار باشند علائمی مشاهده نکنند یا علائمی که بروز می کند گذرا باشد وفرد متوجه ابتلا به ویروس تناسلی خود نگردد. نکته مهم اینکه زگیل تناسلی در آقایان اغلب  تغییر ماهیت نمی دهد اما ممکن است برخی از آنها که بدخیم هستند دستخوش تغییراتی شود،

زگیل های تناسلی پرخطرکه  بیشتر در نواحی داخلی دستگاه تناسلی نفوذ می کنند وحدودا 70-90% آنها سرطانی می باشد ومقعد و رحم را تحت تاثیر قرار می دهند.

ضرورت زدن واکسن در پیشگیری زگیل تناسلی

برای پیشگیری از ابتلا به دو تیپ زگیل تناسلی پر خطر با تیپ های 16 و 18 و دو تیپ زگیل تناسلی کم خطر با تیپ های 6 و 11  می توان واکسن گارداسیل را تزریق کرد. این واکسن برای دختران و پسران 9 تا 30 ساله قابل استفاده است.

روش های پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی

 • پرهیز از روابط جنسی پر خطر
 • اجتناب از روابط جنسی متعدد با افراد مختلف
 • انجام تست پاپ اسمیر
 • کسب اطلاعات و آگاهی های لازم درباره رعایت نکات بهداشتی و برقرای رابطه جنسی سالم
 • تزریق واکسن گارداسیل(خصوصا قبل از ازدواج)
 • اطمینان داشتن از واکسینه شدن شریک جنسی
 • استفاده از کاندو در برقراری روابط جنسی
 • استفاده از لباس های زیر مناسب و پنبه ای و نپوشیدن لباس های زیر پلاستیکی
 • خودداری از دستکاری ضایعه های ایجاد شده بر روی ناحیه تناسلی بدون اطلاع و مراجعه به پزشک متخصص
بیشتر بخوانید
رهایی از سرطان رحم

درمان زگیل تناسلی

برای HPV درمان قطعی وجود ندارد، عفونتهای ناشی از HPV که فعال نیستندمنجیر به ضعیف شدن دستگاه ایمنی بدن شود، لازم است در این مورد آگاه باشید که اگر زگیل تناسلی به موقع تحت درمان قرار نگیرد منجربه سرطان دهانه رحم می گردد، سرطان دهانه رحم نوعی سرطان بدخیم و کشنده است که طبق آمار به دست آمده بیشترین احتمال مرگ و میر در سراسر جهان را دارد.

روش های درمانی که پزشک متخصص در درمان زگیل تناسلی در نظر می گیرد عبارتند از:

 • درمان موضعی

یکی از روش های درمان موضعی زگیل تناسلی،استفاده از پودوفیلین،زیکلارا،آلدراو… می باشد، که بر روی نواحی آلوده در بازه زمانی مشخص طبق تشخیص پزشک متخصص، استفاده می شود.توصیه می گردد در زمانی که این داروها و کرم ها بر روی پوست زده می شود حتما از برقراری رابطخ جنسی خودداری شود.

 • کرایو تراپی

کرایو تراپی (فریز کردن)یک روش سرپایی می باشد وآسیبی به بافت های ناحیه وارد نمی کند و در طی یک جلسه می تواند زگیل های ایجاد شده را از بین برد.

 • لیزر درمانی

لیزر درمانی یکی از روش های موثر برای از بین بردن و تبخیر زگیل های تناسلی مورد استفاده قرار می گیرد.

 • جراحی

برداشتن زگیل تناسلی با استفاده از جراحی یکی دیگر از روش های درمانی زگیل تناسلی می باشد.

واکسن زگیل تناسلی

واکسن زگیل تناسلی (اچ پی وی) تا چه حد ضروری است؟

چه کسانی حتما باید واکسن زگیل تناسلی تزریق کنند؟

بهترین سن تزریق واکسن زگیل تناسلی چه وقت می باشد؟

ما در این مقاله سعی نموده ایم که به پاسخ پرسش های مطرح شده بپردازیم، جهت کسب اطلاعات بیشتر بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید تا در مورد واکسن زگیل تناسلی آشنایی پیدا کنید. ما را با ادامه مطلب همراهی بفرمایید…

زگیل تناسلی یا ویروس پاپیلومای انسـانی(Human Papillomm Virus) بیماری عفونی است که از انتقال فرد بیمار و آلوده به آن که اغلب در روابط جنسی است، ظاهر می شود.

زگیل با زائده هایی برجسته و گوشتی شکل، کوچک و توپر، سفت که اغلب در ناحیه دهان، لب ها، گلو، زبان رخ می دهد، نمایان می شود. اما اگر زگیل تناسلی در بیماری اتفاق بیفتد این عارضه در قسمت های پنهان و داخلی دستگاه تناسلی و مقعدی ایجاد می شود که همراه با خارش و سوزش دردناک می باشد.

واکسن زگیل تناسلی

راههای تشخیص زگیل تناسلی به چه شکل می باشد؟

بیمار در ابتدا باید در پی یک متخصص زنان و زایمان و جراح زیبایی حاذق و باتجربه باشد، زیرا در بسیاری از مواقع تشخیص نادرست و با اشتباه گرفتن تبخال تناسلی با آن درمان متغیر تجویز می شود. از این رو تاکید می شود حتما در پی یک متخصص زنان و زایمان خوب و با سواد بود.

راههای تشخیص بدین صورت است که در ابتدا با بررسی ساده و روتین توسط پزشک و قسمت های داخلی و خارجی دستگاه تناسلی توسط دستگاه های مخصوصی کمک شایانی در تشخیص می شود.

روش های تشخیصی دیگر شامل:

گرفتن تست خون و دادن آزمایش پاپ اسمیر(پاپا نیکولا) نیز توصیه می شود.

بیشتر بخوانید
پولیپ رحم

نکته: بیمار با دادن تست پاپ اسمیر بسیاری از عفونت ها و سرطان هایی که ممکن است در ناحیه تناسلی بدان مبتلا شده است را نشان می دهد. در صورتی که فردی تست پاپ اسمیرش مشکوک و یا مثبت باشد، باید جهت تکمیل برخی آزمایشات مکمل از جمله: آزمایش لیکوئید بیس را اعمال کند تا جهت ارجاع به تست کولپوسکوپی را نیز انجام دهد.

واکسن گارداسیل چیست و جهت جلوگیری از زگیل تناسلی مناسب است؟

واکسن گارداسیل یکی از تزریقاتی می باشد که جهت جلوگیری از سرطان گردن رحم مورد استفاده قرار می گیرد و فرد را از ابتلا به آن مصون می کند.

به اعتقاد موسسه ملی سرطان با تزریق این واکسن تا 90 درصد از ابتلا به سرطان دهانه رحم کاسته می شود و بیمار در کنار غربالگری شدن، مصون نیز خواهد شد.

بهترین سن برای خانم ها 9 تا 26 سال و برای پسران 9 تا 21 سال می باشد. البته تزریق این واکسن برای خانم هایی که این سن را گذرانده اند نیز تا 45 سالگی قابل انجام و کاربردی است.

یکی از اشتباهات رایج در بین افراد این است که گمان می کنند که زدن این واکسن برای مبتلایان، زگیل را درمان می کند در حالی که باید اظهار کنیم که به کنترل و جلوگیری از این عارضه کمک می کند و فرد مبتلا را معالجه نمی کند، اما از بیماری های پرخطرتر جلوگیری به عمل می آورد.

زدن واکسن گارداسیل برای خانم های باردار، شیرده، افرادی که دارای نقص سیستم ایمنی اند و یا دارای بیماری خاصی که خود تحت درمان می باشند، ممنوع است. برای زدن این واکسن بهتر می باشد که با مشاوره گرفتن از متخصص زنان و زایمان صورت بگیرد، چرا که این واکسن دارای برخی از عوارضی است که پزشک به فرد بهترین راهکارو روش را جهت کنترل ارائه می دهد.

دکتر آزاده مهدیان جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی  با بهره گیری از جدید ترین روش های تشخیصی و درمانی مجهز در زمینه مشکلات مربوط به زنان ومسائل مربوط به  ناباروری  آنان می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با  شماره 44093233 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام  ایشان مراجعه نمایید .

برخی نکات در مورد واکسن گارداسیل

زدن این واکسن اصلا باعث بیماری ویا ضعف نمی شود.

والدین باید فرزندان خود را برای زدن این واکسن تشویق کنند، چرا کهبه علت بالا بودن هزینه و کمیاب بودن آن از پیگیری نمودن غافل می شوند. در حالی که باید بگوییم که علاوه بر محافظت نمودن در برابر بیماری است نوعی واکسینه شدن نیز می باشد که فرد حتما باید آن را انجام دهد.

خانم ها بعد از تزریق گارداسیل حتما تست های روتین پاپ اسمیر را فراموش نکنند و برای انجام آن به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنند.

** شما کاربران گرامی اگر به دنبال  کسب اطلاعات بیشتر درباره بهترین دکتر جراحی زیبایی زنان درتهران و همچنین معیارهای  بهترین متخصص زیبایی زنان و زایمان در تهران می باشید می توانید به لینک مقابل مراجعه نمایید.

دکتر آزاده مهدیان

درباره دکتر آزاده مهدیان

دكتر آزاده مهديان، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای مدرک تکمیلی سونوگرافی و لاپاراسكوپی پیشرفته از دانشگاه تهران می باشند. دکتر آزاده مهدیان عضو انجمن جراحان زنان ایران و همچنین عضو انجمن جراحی های کم تهاجمی زنان می باشند. از جمله افتخارات دکتر مهدیان می توان به “کسب رتبه نخست کاهش آمار سزارین و افزایش آمار زایمان طبیعی در استان لرستان” اشاره کرد.

مقالات مرتبط
لابیاپلاستی

لابیاپلاستی

هایپرتروفی، اصطلاحی است که برای بزرگ بودن لابیاها به کار برده می شود. برخی خانم ها از بدو تولد با...

واژینوپلاستی

واژینوپلاستی

واژن یک منطقه امن خصوصی  است که برای خود شخص و همسرش یک امر مشترک به حساب می آید که از زیبایی و...

خشکی واژن

خشکی واژن

در این مقاله سعی نموده ایم که به توضیح جامع و مفصل پیرامون خشکی واژن و علل خشکی پوست اطراف واژن...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با پزشک