۰۲۱-۸۸۳۷۱۱۵۸
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

درمان ناباروری

ناباروی و عقیم بودن دو موضوع و مبحث جدا از هم می باشند،چرا که عقیم بودن به معنای ناتوانی دائمی در تولید فرزند می باشد اما ناباروی عارضه ای موقت است که اگر تحت درمان صحیح قرار گیرد قابلیت بهبود دارد و فرد می تواند به راحتی صاحب فرزند شود. در علم پزشکی ناباروری به معنای فعالیت جنسی مداوم12 ماهه زن و شوهری که در سن باروری ، بدون استفاده از روش های پیشگیری کننده به منظور داشتن فرزند می باشد  که متاسفانه نتیجه مثبتی دریافت ننموده و جنینی تولید نمی شود. به طور کلی ناباروی به معنای عدم توانایی در تولید نوزاد زنده می باشد.

حدودا 20 درصد از زوجین دچار مشکل ناباروی هستند، این عارضه به یکی از بحران های جدی و نگران کننده زندگی زناشویی تبدیل گشته است.ناباروی دلایل مختلفی دارد، که ممکن است منشا پدری یا مادری داشته باشد.

دلایل ناباروی مردان

رایج ترین دلایل ناباروری مردان شامل موارد زیر می شود:

تولید یا عملکرد غیر طبیعی اسپرم به دلیل بیضه های نزول نکرده، نقص ژنتیکی، مشکلات سلامتی مانند دیابت، یا عفونت هایی مانند کلامیدیا، سوزاک، اوریون یا HIV. بزرگ شدن وریدهای بیضه (واریکوسل) نیز می تواند بر کیفیت اسپرم تأثیر بگذارد.

مشکلات تولید اسپرم به دلیل مشکلات جنسی مانند انزال زودرس. برخی بیماری های ژنتیکی مانند فیبروز کیستیک؛ مشکلات ساختاری، مانند انسداد در بیضه؛ یا آسیب یا آسیب به اندام های تناسلی.

قرار گرفتن بیش از حد در معرض عوامل محیطی خاص مانند آفت کش ها و سایر مواد شیمیایی و تشعشعات. سیگار کشیدن، مصرف الکل، ماری جوانا، استروئیدهای آنابولیک و مصرف داروها برای درمان عفونت های باکتریایی، فشار خون بالا و افسردگی نیز می تواند بر باروری تأثیر بگذارد. قرار گرفتن مکرر در معرض گرما، مانند سونا یا جکوزی، می تواند دمای بدن را افزایش دهد و ممکن است بر تولید اسپرم تأثیر بگذارد.

آسیب های مربوط به سرطان و درمان آن، از جمله پرتودرمانی یا شیمی درمانی. درمان سرطان می تواند تولید اسپرم را، گاهی اوقات به شدت، مختل کند.

دلایل ناباروری خانم ها

علل ناباروری زنان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اختلالات تخمک گذاری

بر آزاد شدن تخمک از تخمدان تأثیر می گذارد. این اختلالات شامل اختلالات هورمونی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک است. هایپرپرولاکتینمی، وضعیتی که در آن پرولاکتین بیش از حد – هورمونی که تولید شیر مادر را تحریک می کند – ممکن است در تخمک گذاری اختلال ایجاد کند. هورمون تیروئید بیش از حد (پرکاری تیروئید) یا بسیار کم (کم کاری تیروئید) می تواند بر چرخه قاعدگی تأثیر بگذارد یا باعث ناباروری شود. سایر علل زمینه ای ممکن است شامل ورزش بیش از حد، اختلالات خوردن یا تومور باشد.

ناهنجاری های رحم یا دهانه رحم

 از جمله ناهنجاری های دهانه رحم، پولیپ در رحم یا شکل رحم. تومورهای غیرسرطانی در دیواره رحم ممکن است با انسداد لوله های فالوپ یا جلوگیری از کاشت تخمک بارور شده در رحم باعث ناباروری شوند.

انسداد لوله فالوپ

 اغلب به دلیل التهاب لوله فالوپ (سالپنژیت) ایجاد می شود. این می تواند ناشی از بیماری التهابی لگن باشد که معمولاً در اثر عفونت مقاربتی، اندومتریوز یا چسبندگی ایجاد می شود.

آندومتریوز

این بیماری زمانی رخ می دهد که بافت آندومتر در خارج از رحم رشد می کند، ممکن است بر عملکرد تخمدان ها، رحم و لوله های فالوپ تأثیر بگذارد.

نارسایی اولیه تخمدان (یائسگی زودرس)

 زمانی که تخمدان ها از کار می افتند و قاعدگی قبل از 40 سالگی به پایان می رسد. اگرچه علت اغلب ناشناخته است، عوامل خاصی با یائسگی زودرس مرتبط هستند، از جمله بیماری های سیستم ایمنی، شرایط ژنتیکی خاص مانند سندرم ترنر یا ناقلین سندرم X شکننده و پرتودرمانی یا شیمی درمانی.

چسبندگی لگن

 نوارهایی از بافت اسکار که اندام‌هایی را که می‌توانند پس از عفونت لگن، آپاندیسیت، اندومتریوز یا جراحی شکم یا لگن ایجاد شوند، متصل می‌کنند.

سرطان و درمان آن

برخی از سرطان ها – به ویژه سرطان های تولید مثل – اغلب باروری زنان را مختل می کنند. هم پرتودرمانی و هم شیمی درمانی ممکن است بر باروری تأثیر بگذارند.

درمان ناباروی

برخی از مشکلات بارداری در خانم ها یا آقایان ممکن است ترکیبی از چندعوامل بالا باشد،خوشبختانه باید گفت که با پیشرفت علم امروزه پزشکان برای هر کدام از عواملی که باعث ناباروی می گردد راه حل های درمانی مختص به آن را بکار می گیرند.

در صورت مشخص نبودن علت ناباروری فرد، یکی از راه حل هایی ابتدایی که پزشک در تشخیص ناباروی در نظر می گیرد بررسی کردن مشکلات تیروئیدی می باشد.

همانگونه که گفته شد با توجه به عارضه ای که منجر به ناباروی درفرد می گردد روش های درمانی نیز متفاوت می باشد در برخی مواقع برای رسیدن به نتیجه مطلوب تنها راه درمان جراحی می باشد. واریکوسل در مردان عارضه ای می باشد که برای درمان آن لازم است جراحی انجام گیرد. برای درمان ناباروری در خانم ها پزشک متخصص از روشهای زیر می تواند بهره گیرد:

  • هیستروسکوپی

وارد کردن دستگاه هیستروسکوپ در داخل رحم و جهت بررسی مشکل ناباروی می باشد که پزشک متخصص در صورت وجود زخم یا بافت های اضافی، اقدام به خارج نمودن آن می نمایند و یا لوله هایی رحمی که مسدود گشته اند را باز می نماید.

  • لاپاراسکوپی

عمل جراحی لاپاراسکوپی، نوعی جراحی است که پزشک با وارد کردن دستگاه لاپاراسکوپی به همراه دوربین مشکلات مربوط به آندومتریوز یا مسدود بودن لوله فالوپ را برطرف می نماید.

  • اهدا کردن تخمک

برخی از خانم ها به دلیل افزایش سن ممکن است کیفیت تخمک هایشان پایین بیاید یا حتی تخمکی تولید ننمایند و در نتیجه دچار ناباروی شوند،در این مواقع اهدا کردن تخمک جهت لقاح آزمایشگاهی با اسپرم همسر، روشی مناسب برای باروری کردن تخمک های سالم  و تولید نوزاد می باشد.

  • جایگزن کردن رحم

برخی از بانوان با اینکه تخمدان سالمی دارند و تخمک گذاری آنها مشکلی نداردبه دلایل مختلفی دچار مشکلاتی رحمی هستند می گردند ، در این مواقع می توان از روش لقاح آزمایشکاهی زوجین و پرورش سلول تخم (زیگوت)در رحم خانم دیگر نوزادی سالم را متولد نمود.

  • دارو درمانی و تغذیه سالم

چنانچه افراد مشکل تخمک گذاری داشته باشند دربرخی موارد با تجویز دارو می توان این مشکل را برطرف نمود. تجویز داروهایی چون کلومیفن‌سیترات، لتروزول یا گنادوتروپین، سبب تحریک فرایند تخمک‌گذاری می گردد. همچنین  مصرف هم‌ زمان ویتامین‌های E و D3 شانس باروری در زنان را نیز افزایش می دهد.

دکتر آزاده مهدیان

درباره دکتر آزاده مهدیان

دكتر آزاده مهديان، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای مدرک تکمیلی سونوگرافی و لاپاراسكوپی پیشرفته از دانشگاه تهران می باشند. دکتر آزاده مهدیان عضو انجمن جراحان زنان ایران و همچنین عضو انجمن جراحی های کم تهاجمی زنان می باشند. از جمله افتخارات دکتر مهدیان می توان به “کسب رتبه نخست کاهش آمار سزارین و افزایش آمار زایمان طبیعی در استان لرستان” اشاره کرد.

مقالات مرتبط

روش های سفید کردن واژن

روش های سفید کردن واژن

امروزه در تمامی زندگی های زناشویی برای حفظ یک رابطه عاشقانه و افزایش علاقه ، داشتن یک رابطه جنسی...

عفونت جنسی

عفونت جنسی

امروزه تعداد زیادی از افرادی که در رابطه جنسی چه زناشویی، چه خارج از زناشویی هستند، در معرض عفونت...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک