۰۲۱-۸۸۳۷۱۱۵۸
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

درمان پولیپ رحم

درمان پولیپ رحم

یکی از بیماری هایی که این روزها در میان بانوان شایع است، پولیپ رحم می باشد. از همین رو دغدغه بسیتری از خانم ها یافتن راهی برای درمان پولیپ رحم می باشد. اما پولیپ رحم چیست و چگونه می توان آن را تشخیص داد؟

پولیپ رحم را می توان ناشی از رشد بیش از حد بافت رحم دانست که گاهی با خونریزی غیرطبیعی همراه است و گاهی بدون هیچ گونه علامتی است. در ادامه با ما همراه باشید تا دریابید که آیا این مشکل قابل درمان است یا خیر؟

 

پولیپ رحم چیست و چه علائمی دارد؟

پولیپ های رحم، توده هایی نرم هستند که رنگی قرمز دارند و و در لایه داخلی رحم رشد می نمایند. این توده ها قطری کمتر از 1 سانتی متر دارند و به منظور جای گیری آسان در رحم، معمولا به صورت مسطح می باشند. به طور کلی پایه یا ساقه پولیپ کوتاه است اما گاهی اوقات رشد می کند و از دهانه رحم هم بیرون می زند.

در صورتی که پولیپ های رحم در اطراف لوله های رحم قرار گیرند، می توانند موجب گرفتگی این لوله های شوند و همان طور که حدس می زنید، می تواند برای بارداری فرد مشکل ساز باشد.

اما سوالی که مطرح می شود این است که پولیپ رحم چه علائمی دارد؟ گفتیم که گاهی اوقات ممکن است بی علامت باشد اما نشانه های متداولی که برای این عارضه تا کنون مشاهده شده است، عبارتند از:

 • اختلال در نظم چرخه قاعدگی و خونریزی شدید در این دوره
 • ناباروری و یا بروز مشکلی در بارداری
 • خونریزی یا مشاهده لکه بین دو دوره قاعدگی
 • خونریزی یا مشاهده لکه پس از یائسگی
 • خونریزی یا مشاهده لکه پس از رابطه جنسی
بیشتر بخوانید
لاپاراسکوپی

عواملی مانند افزایش سن، فشار خون بالا، اختلالات هورمونی، یائسگی، BMI بالا و … همگی می توانند خطر ابتلا به این عارضه را در خاتم ها افزایش دهند.

پولیپ رحم چگونه تشخیص داده می شود؟

روش های متعددی برای تشخیص این بیماری وجود دارد که بسته به شرایط بیمار ممکن است راه های مختلفی برای افراد متفاوت در نظر گرفته شود. یکی از روش های تشخیص پولیپ رحم، معاینه لگنی است که در حین انجام آن، اگر توده ای به عنوان پولیپ رحم شناخته شود، امکان برداشتن آن نیز وجود دارد.

در ادامه برخی دیگر از روش های تشخیصی که برای این بیماری وجود دارد را بیان می کنیم.

سونوگرافی واژن

در این روش، امکان عکس برداری از بافت درونی رحم با وارد کردن لوله ای مخصوص به واژن بیمار، فراهم می شود. این تصاویر از طریق مانیتوری که پزشک در اختیار دارد قابل مشاهده می باشند.

هیستوسونوگرافی

این روش معمولا همراه با سونوگرافی واژن انجام می شود. به این ترتیب که پزشک در لوله ای که وارد واژن می نماید، محلولی از آب و نمک تزریق می کند که موجب بزرگ شدن رحم می گردد. با این کار دید بهتری می توان به این اندام داشت و در نتیجه تشخیص دقیق تری صورت می گیرد.

آندومتر

در این روش از ابزاری پلاستیکی و نرم استفاده می شود. سپس توسط آن از بافت رحم نمونه برداری می گردد و این نمونه ها به آزمایشگاه ارسال می شوند تا از لحاظ وخامت توده و ابتلا به سرطان مورد بررسی قرار گیرد. چرا که ممکن است برخی از پولیپ های رحم، سرطانی باشند.

هیستروسکوپی

در این روش هم لوله ای از راه واژن وارد رحم می شود که امکان دیدن داخل رحم را برای پزشک فراهم می آورد. چنانچه در حین تشخیص پولیپ رحم تشخیص داده می شود می توان اقدام به برداشتن آن کرد. از این روش برای نمونه برداری از پولیپ رحم نیز می توان استفاده کرد.

عکس برداری رنگی از رحم

این شیوه تشخیص با عنوان هیستروسالپنگوگرام (HSG) شناخته می شود که یک متخصص رادیولوژی می تواند آن را انجام دهد. نحوه انجام آن نیز به این صورت است که یک ماده رنگی مخصوص، در رحم و لوله های فالوپ تزریق می شود تا امکان مشاهده بافت های مختلف رحم و نواع و اندازه پولیپ های آن فراهم گردد.

بیشتر بخوانید
عفونت جنسی

کورتاژ تشخیصی

کورتاژ معمولا با جراحی امکان پذیر است. به این صورت که پزشک از ابزاری فلزی که یک حلقه در انتهای آن قرار دارد، استفاده می کند و با تراشیدن دیواره های رحم، از داخل آن و پولیپ های رحم نمونه برداری می نماید. این پولیپ ها به منظور بررسی به آزمایشگاه های مربوطه ارسال می شوند تا شرایط بیمار تعیین گردد.

دکتر آزاده مهدیان جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی  با بهره گیری از جدید ترین روش های تشخیصی و درمانی مجهز در زمینه مشکلات مربوط به زنان ومسائل مربوط به  ناباروری  آنان می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با  شماره 44093233 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام  ایشان مراجعه نمایید .

 

درمان پولیپ رحم

آیا امکان درمان پولیپ رحم وجود دارد؟

در شرایطی که بیماری خفیف است و علائم خاصی ندارد، نیاز به روش درمانی خاصی نمی باشد و تنها رعایت کردن توصیه های پزشک، کفایت می کند. اما بیماری که یائسه باشد، احتمال سرطانی بودن پولیپ های رحم برای او بیشتر است. در این شرایط نیز معمولا برداشتن پولیپ برای درمان، توصیه می شود.

استفاده از داروهای مختلف نیز یکی دیگر از روش های درمان پولیپ رحم می باشد که باید حتما توسط پزشک تجویز گردد. این داروها می توانند آزادکننده پروژستین و گونادوترویین باشند که می توانند هورمون های هر فرد را کنترل نمایند و از سوی دیگر موجب کوچک شدن پولیپ ها در رحم شوند. در شرایطی که خونریزی نیز شدید باشد، می توان از روش دارو درمانی استفاده کرد اما مشکلی که وجود دارد این است که با قطع دارو امکان بازگشت به حالت اولیه وجود دارد.

روش دیگری که برای درمان پولیپ های رحم وجود دارد، جراحی است که خود به چند نوع تقسیم می شود.

بیشتر بخوانید
علایم سرطان دهانه رحم

هیستروسکوپی

در قسمت تشخیص بیماری گفتیم که این روش می تواند با درمان همراه باشد اما چگونه؟

هیستروسکوپی با وارد کردن لوله مخصوص به داحل رحم و مشاهده وضعیت پولیپ ها در آن، انجام می گیرد که در صورت تشخیص می توان اقدام به درمان نمود. در این روش اثری لز برش روی بدن بیمار مشاهده نمی شود و معمولا هم به صورت سرپایی انجام می گیرد.

کورتاژ

این روش برای نمونه برداری از پولیپ ها و نیز خارج کردن آن ها از رحم مورد استفاده قرار می گیرد اما معمولا استقبالی از این روش نمی شود. چرا؟ چون ممکن است برداشتن تمامی پولیپ ها از این طریق امکان پذیر نباشد و در این صورت، احتمال بازگشت مجدد پولیپ های رحم وجود دارد. از سوی دیگر کورتاژ می تواند با بافت فیبروزی که تشکیل می دهد، موجب ایجاد زحم در رحم گردد که خود عاملی برای نازایی می باشد.

هیسترکتومی

این روش گاهی برای درمان پولیپ های سرطانی مورد استفاده قرار می گیرد که با برداشتن کل رحم انجام می پذیرد. البته برای تمامی پولیپ های سرطانی صدق نمی کند و بسته به شرایط بیمار ممکن است تصمیمات مختلفی گرفته شود.

عواقب درمان نکردن پولیپ رحم

به طور کلی انتخاب بهترین روش درمان بر عهده پزشک است که باید سوابق بیماری و میزان سلامتی فرد را بسنجد و متناسب با آن تصمیم درست را اتخاذ نماید. بنابراین می توان دریافت که نقش یک پزشک تا چه اندازه می تواند در روند درمان پولیپ رحم موثر باشد.

چنانچه تشخیص به موقع این بیماری انجام نشود، ممکن است تشدید پیدا کند و تا حدی پیشرفت کند که فرآیند فرزندآوری را دچار خلل نماید.

دکتر آزاده مهدیان، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی می باشد که به عنوان یک متخصص خوب زنان و زایمان در تهران مشغول به فعالیت است و با سابقه درخشانی که دارد، می تواند تا حد زیادی به بهبودی مشکل پولیپ های رحم شما کمک کند.

دکتر آزاده مهدیان

درباره دکتر آزاده مهدیان

دكتر آزاده مهديان، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای مدرک تکمیلی سونوگرافی و لاپاراسكوپی پیشرفته از دانشگاه تهران می باشند. دکتر آزاده مهدیان عضو انجمن جراحان زنان ایران و همچنین عضو انجمن جراحی های کم تهاجمی زنان می باشند. از جمله افتخارات دکتر مهدیان می توان به “کسب رتبه نخست کاهش آمار سزارین و افزایش آمار زایمان طبیعی در استان لرستان” اشاره کرد.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
لابیاپلاستی

لابیاپلاستی

هایپرتروفی، اصطلاحی است که برای بزرگ بودن لابیاها به کار برده می شود. برخی خانم ها از بدو تولد با...

واژینوپلاستی

واژینوپلاستی

واژن یک منطقه امن خصوصی  است که برای خود شخص و همسرش یک امر مشترک به حساب می آید که از زیبایی و...

خشکی واژن

خشکی واژن

در این مقاله سعی نموده ایم که به توضیح جامع و مفصل پیرامون خشکی واژن و علل خشکی پوست اطراف واژن...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

7 دیدگاه ها
 1. سلام37ساله از رشت.6روزپیش عمل هیستروسکوپی کورتاژ تشخیصی داشتم و دکتر دو پولیپ 10میلی را ازرحمم برداشتم خیلی درد ولکه بینی دارم تاکی این درد ولکه بینی ادامه دارد وطبیعی است؟

  پاسخ
  • سلام. لکه بینی طبیعی هست اما درد زیاد خیر. برای بررسی علت درد به پزشکتون مراجعه کنید.

   پاسخ
 2. باسلام@پارسال جراحی هیسترسکپی برای برداشتن پولیپ به اندازه ۱۹میای کردم و آزمایش پاتولوژی ام خوشبختانه چیزی نداشت ولی دوماه بعد جراحی پولیپ دوباره برگشت الان اندازه اش ۱۶میای هستش در قسمت فوقانی رحم دقیقا جای قبلی اش@سوال من اینه با این اندازه خطری برای بارداری هست یا حتما باید پیشگیری کنم @ضمنا ۸سال پیش یه زایمان طبیعی داشتم و الان هم ۳۶سالنه و فولیک اسید و مولتی ویتامین مصرف میکنم

  پاسخ
  • برای بارداری اقدام کنید

   پاسخ
   • سلام .من ۳۴ و مجرد هستم چن وقتیه بین زمان پریودیم لکه بینی داشتم که به پزشک مراجعه کردم و با سونو تسخیص پولیپ اندومتر ۶در ۵ میلی و دادن دارو مصرف کردم خونریزی قطع شد ولی با قطع دارو مجددا شروع شد. با عمل لاپراسکوپی میشه اقدام به دراوردن پولیپ کرد

    پاسخ
    • باید هیستروسکوپی کنید

     پاسخ
 3. ممنون

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با پزشک