۰۲۱-۸۸۳۷۱۱۵۸
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

زگیل تناسلی

یکی از بیماری های شایع که در اثر مقاربت های جنسی مردان و زنان زیادی را به خود مبتلا کرده است ویروس پاپیلوم انسانی یا همان زگیل تناسلی می باشد، طبق آمار بدست آمده متاسفانه 50% از افرادی که رابطه جنسی فعالی دارند به ویروس پاپیلومای جنسی (HPV) دچار می شوند، این ویروس ها مهم ترین و اصلی ترین راه برای ابتلای فرد به سرطان دهانه رحم می باشد مهم ترین راه برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس، آشنایی با علائم و روش های مبتلا شدن به این بیماری می باشد.

ویروس پاپیلومای انسانی(HPV)

ویروس پاپیلومای انسانی شایع ترین ویروس واگیردار جنسی است به به راحتی از طریق تماس پوستی در رابطه جنسی قابل انتقال می باشد، این ویروس به دو دسته خوش خیم و بدخیم تقسیم می شود، به طور کلی ویروس های پاپیلومای انسانی دارای 200 گونه می باشد که حدودا 40 گونه آن مربوط به اچ پی وی های نوع تناسلی مربوط می باشند که می تواند ناحیه تناسلی زنان و مردان را آلوده کنند و به شکل توده هایی گوشتی شکل با اندازه و تعداد متغیر نواحی تناسلی را آلوده نمایند.

ظاهر شدن زگیل تناسلی در زنان و مردان

همانگونه که گفته شد، زگیل های تناسلی در اندازه های مختلفی هستند که در برخی اوقات به اندازه ای ریز هستند که با چشم قابل مشاهده نمی باشند، زگیل تناسلی در خانم ها به شکل توده های گوشتی ریز و درشت بر روی دیواره های واژن، گردنه رحم و مقعد ظاهر می شود، در آقایان نیز این ضایعات بر روی الت تناسلی، کیسه بیضه و مقعد قابل مشاهده می باشد. البته لازم است اضافه شود در صورت برقراری رابطه جنسی دهانی این توده های گوشتی در اطراف لب، مخاط دهان و گلو نیز ظاهر می شود.

نشانه های ابتلا به زگیل تناسلی

 • مشاهده ضایعه های کوچک به رنگ پوست و یا تیره تر، در نواحی تناسلی
 • ظاهر شدن توده های مختلف نزدیک به هم شبیه گل کلم
 • احساس خارش و یا ناراحتی در ناحیه تناسلی
 • خونریزی هنگام برقراری رابطه جنسی
زگیل تناسلی

انواع زگیل تناسلی

ویروس HPV به دو نوع پوستی و تناسلی تقسیم می گردد که  تفاوت آنها با یکدیگر به شرح زیر می باشد:

 • زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی بیشتر در اطراف نواحی تناسلی و مقعد افراد و در نواحی مرطوب بدن قابلیت رشد و تکثیر دارند و این نواحی را تحت تاثیر خود قرار می دهند، این دسته از زگیل ها، خود به دو دسته پر خطر و کم خطر تقسیم شده اند.

 • زگیل پوستی

زگیل های پوستی اغلب بر روی پوست دستها، پاها،بازوها و سینه افراد و… خود را نمایان می کنند. این دسته از زگیل ها خطری برای فرد مبتلا ندارند و طی یک پروسه درمانی و یا جراحی به راحتی برطرف می شوند.

زگیل های تناسلی کم خطر و پرخطر

 • زگیل تناسلی کم خطر

بطور کلی 12 نوع زگیل تناسلی کم خطر وجود دارد که 2 نوع آن که فعال تر بقیه است و ناحیه تناسلی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. این نوع زگیل ها بر روی نواحی تناسلی خانم ها و آقایان رشد و نمو پیدا کرده و نوعی از ویروس HPV محسوب می گردند و موجب تغییرات سلولی سرطانی در افراد نمی گردند. از آنجایی که زگیل هایی تناسلی در خانم ها ممکن است در داخل واژن و دهانه رحم تشکیل شوند و قابل مشاهده نباشند، به خانمها توصیه می شود که در برقراری روابط جنسی و بهداشت جنسی رعایت بیشتری داشته باشند.

 • زگیل تناسلی پر خطر

این دسته از زگیل ها همانگونه که اسم آنها پیداست، پرخطر بوده و یکی از مهم ترین عوامل سرطان چون سرطان واژن و سرطان دهانه رحم و دهانه واژن در خانم ها و همچنین سرطان آلت تناسلی در آقایان می باشد، زگیل های پر خطر اگر در روابط جنسی دهانی انتقال پیدا کنند فرد دچار سرطانه های بدخیم دهان،زبان ،حنجره و لوزه می شود. متاسفانه برخی از زگیل های تناسلی بی علامت هستند، بخصوص در آقایان که ممکن است مدت طولانی به این عارضه دچار باشند علائمی مشاهده نکنند یا علائمی که بروز می کند گذرا باشد و فرد متوجه ابتلا به ویروس تناسلی خود نگردد. نکته مهم اینکه زگیل تناسلی در آقایان اغلب  تغییر ماهیت نمی دهد اما ممکن است برخی از آنها که بدخیم هستند دستخوش تغییراتی شود، زگیل های تناسلی پرخطر بیشتر در نواحی داخلی دستگاه تناسلی نفوذ می کنند وحدودا 70-90% آنها سرطانی می باشد ومقعد و رحم را تحت تاثیر قرار می دهند.

روش های پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی

 • پرهیز از روابط جنسی پر خطر
 • اجتناب از روابط جنسی متعدد با افراد مختلف
 • انجام تست پاپ اسمیر
 • کسب اطلاعات و آگاهی های لازم درباره رعایت نکات بهداشتی و برقرای رابطه جنسی سالم
 • تزریق واکسن گارداسیل(خصوصا قبل از ازدواج)
 • اطمینان داشتن از واکسینه شدن شریک جنسی
 • استفاده از کاندوم در برقراری روابط جنسی
 • استفاده از لباس های زیر مناسب و پنبه ای و نپوشیدن لباس های زیر پلاستیکی
 • خودداری از دستکاری ضایعه های ایجاد شده بر روی ناحیه تناسلی بدون اطلاع و مراجعه به پزشک متخصص

ضرورت زدن واکسن در پیشگیری زگیل تناسلی

برای پیشگیری از ابتلا به دو تیپ زگیل تناسلی پر خطر با تیپ های 16 و 18 و دو تیپ زگیل تناسلی کم خطر با تیپ های 6 و 11  می توان واکسن گارداسیل را تزریق کرد. این واکسن برای دختران و پسران 9 تا 30 ساله قابل استفاده است.

درمان زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی

برای HPV درمان قطعی وجود ندارد، عفونتهای ناشی از HPV که فعال نیستند منجر به ضعیف شدن دستگاه ایمنی بدن شود، لازم است در این مورد آگاه باشید که اگر زگیل تناسلی به موقع تحت درمان قرار نگیرد منجر به سرطان دهانه رحم می گردد، سرطان دهانه رحم نوعی سرطان بدخیم و کشنده است که طبق آمار به دست آمده بیشترین احتمال مرگ و میر در سراسر جهان را دارد.

روش های درمانی که پزشک متخصص در درمان زگیل تناسلی در نظر می گیرد عبارتند از:

 • درمان موضعی

یکی از روش های درمان موضعی زگیل تناسلی،استفاده از پودوفیلین، زیکلارا، آلدراو… می باشد، که بر روی نواحی آلوده در بازه زمانی مشخص طبق تشخیص پزشک متخصص، استفاده می شود. توصیه می گردد در زمانی که این داروها و کرم ها بر روی پوست زده می شود حتما از برقراری رابطه جنسی خودداری شود.

 • کرایو تراپی

کرایو تراپی (فریز کردن)یک روش سرپایی می باشد و آسیبی به بافت های ناحیه وارد نمی کند و در طی یک جلسه می تواند زگیل های ایجاد شده را از بین برد.

 • لیزر درمانی

لیزر درمانی یکی از روش های موثر برای از بین بردن و تبخیر زگیل های تناسلی مورد استفاده قرار می گیرد.

 • جراحی

برداشتن زگیل تناسلی با استفاده از جراحی یکی دیگر از روش های درمانی زگیل تناسلی می باشد.

واکسن زگیل تناسلی

واکسن زگیل تناسلی (اچ پی وی) تا چه حد ضروری است؟

چه کسانی حتما باید واکسن زگیل تناسلی تزریق کنند؟

بهترین سن تزریق واکسن زگیل تناسلی چه وقت می باشد؟

ما در این مقاله سعی نموده ایم که به پاسخ پرسش های مطرح شده بپردازیم، جهت کسب اطلاعات بیشتر بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید تا در مورد واکسن زگیل تناسلی آشنایی پیدا کنید. ما را با ادامه مطلب همراهی بفرمایید.

زگیل تناسلی یا ویروس پاپیلومای انسـانی(Human Papillomm Virus) بیماری عفونی است که از انتقال فرد بیمار و آلوده به آن که اغلب در روابط جنسی است، ظاهر می شود.

زگیل با زائده هایی برجسته و گوشتی شکل، کوچک و توپر، سفت که اغلب در ناحیه دهان، لب ها، گلو، زبان رخ می دهد، نمایان می شود. اما اگر زگیل تناسلی در بیماری اتفاق بیفتد این عارضه در قسمت های پنهان و داخلی دستگاه تناسلی و مقعدی ایجاد می شود که همراه با خارش و سوزش دردناک می باشد.

راه های تشخیص زگیل تناسلی به چه شکل می باشد؟

بیمار در ابتدا باید در پی یک متخصص زنان و زایمان و جراح زیبایی حاذق و باتجربه باشد، زیرا در بسیاری از مواقع تشخیص نادرست و با اشتباه گرفتن تبخال تناسلی با آن درمان متغیر تجویز می شود. از این رو تاکید می شود حتما در پی یک متخصص زنان و زایمان خوب و با سواد بود.

راههای تشخیص بدین صورت است که در ابتدا با بررسی ساده و روتین توسط پزشک و قسمت های داخلی و خارجی دستگاه تناسلی توسط دستگاه های مخصوصی کمک شایانی در تشخیص می شود. روش های تشخیصی دیگر شامل گرفتن تست خون و دادن آزمایش پاپ اسمیر(پاپا نیکولا) نیز توصیه می شود.

نکته: بیمار با دادن تست پاپ اسمیر بسیاری از عفونت ها و سرطان هایی که ممکن است در ناحیه تناسلی بدان مبتلا شده است را نشان می دهد. در صورتی که فردی تست پاپ اسمیرش مشکوک و یا مثبت باشد، باید جهت تکمیل برخی آزمایشات مکمل از جمله: آزمایش لیکوئید بیس را اعمال کند تا جهت ارجاع به تست کولپوسکوپی را نیز انجام دهد.

واکسن گارداسیل چیست؟

واکسن گارداسیل یکی از تزریقاتی می باشد که جهت جلوگیری از سرطان گردن رحم مورد استفاده قرار می گیرد و فرد را از ابتلا به آن مصون می کند. به اعتقاد موسسه ملی سرطان با تزریق این واکسن تا 90 درصد از ابتلا به سرطان دهانه رحم کاسته می شود و بیمار در کنار غربالگری شدن، مصون نیز خواهد شد. بهترین سن برای خانم ها 9 تا 26 سال و برای پسران 9 تا 21 سال می باشد. البته تزریق این واکسن برای خانم هایی که این سن را گذرانده اند نیز تا 45 سالگی قابل انجام و کاربردی است. یکی از اشتباهات رایج در بین افراد این است که گمان می کنند که زدن این واکسن برای مبتلایان، زگیل را درمان می کند در حالی که باید اظهار کنیم که به کنترل و جلوگیری از این عارضه کمک می کند و فرد مبتلا را معالجه نمی کند، اما از بیماری های پرخطرتر جلوگیری به عمل می آورد. زدن واکسن گارداسیل برای خانم های باردار، شیرده، افرادی که دارای نقص سیستم ایمنی اند و یا دارای بیماری خاصی که خود تحت درمان می باشند، ممنوع است. برای زدن این واکسن بهتر می باشد که با مشاوره گرفتن از متخصص زنان و زایمان صورت بگیرد، چرا که این واکسن دارای برخی از عوارضی است که پزشک به فرد بهترین راهکارو روش را جهت کنترل ارائه می دهد.

برخی نکات در مورد واکسن گارداسیل

تزریق این واکسن اصلا باعث بیماری و یا ضعف نمی شود. والدین باید فرزندان خود را برای زدن این واکسن تشویق کنند، چرا که به علت بالا بودن هزینه و کمیاب بودن آن از پیگیری نمودن غافل می شوند. در حالی که باید بگوییم که علاوه بر محافظت نمودن در برابر بیماری است نوعی واکسینه شدن نیز می باشد که فرد حتما باید آن را انجام دهد. خانم ها بعد از تزریق گارداسیل حتما تست های روتین پاپ اسمیر را فراموش نکنند و برای انجام آن به بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه کنند.

دکتر آزاده مهدیان

درباره دکتر آزاده مهدیان

دكتر آزاده مهديان، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای مدرک تکمیلی سونوگرافی و لاپاراسكوپی پیشرفته از دانشگاه تهران می باشند. دکتر آزاده مهدیان عضو انجمن جراحان زنان ایران و همچنین عضو انجمن جراحی های کم تهاجمی زنان می باشند. از جمله افتخارات دکتر مهدیان می توان به “کسب رتبه نخست کاهش آمار سزارین و افزایش آمار زایمان طبیعی در استان لرستان” اشاره کرد.

مقالات مرتبط

درمان جای سزارین با لیزر

درمان جای سزارین با لیزر

درمان جای سزارین با لیزر امکانپذیر است؟ خانم هایی که قصد بچه دار شدن دارند، خصوصا آن هایی که برای...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با پزشک