۰۲۱-۸۸۳۷۱۱۵۸
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
دکتر آزاده مهدیان / زایمان / هر آنچه باید درباره شیر دادن به نوزاد بعد از زایمان بدانید!

هر آنچه باید درباره شیر دادن به نوزاد بعد از زایمان بدانید!

اهمیت شیر دادن به نوزاد بعد از زایمان به قدری بالاست که بر هیچکس پوشیده نیست. یونیسف و سازمان جهانی بهداشت شیردهی با شیر مادر را از یک ساعت بعد از تولد تا آخر شش ماه اول زندگی، از واجبات می دانند. شیر دادن مادر علاوه بر تغذیه مواد غنی به نوزاد، موجب ایجاد یک پیوند عاطفی عمیق و آرامش بخش بین نوزاد و مادر می شود. شاید تا چند روز اول شیر دادن به نوزاد بعد از زایمان کمی دشوار باشد خصوصا اگر نوزاد فرزند اول مادر باشد به دلیل کم تجربگی با سختی شیردهی کند. اما با گذشت چند روز این کار به قدری آسان و روتین می شود که هر دو در زمان شیردهی حس خوبی را تجربه خواهند کرد. اگر فرزند اولتان را باردارید یا نگران شیر دادن به نوزاد بعد از زایمان طبیعی یا سزارین هستید با ما همراه باشید تا در این مقاله درباره چگونگی انجام درست این کار نکاتی را مرور کنیم.

شیر دادن به بچه

دکتر آزاده مهدیان متخصص زنان، زایمان و نازایی هستند که تجربه شیرین تولد نوزادان زیادی را دارند. شما می توانید با درج اطلاعات تماس خود در فرم زیر از دکتر نوبت مشاوره بگیرید. همچنین علاقه مندان و مادران می توانند با دیدن صفحه اینستاگرام یا کانال آپارات دکتر مهدیان اطلاعات مفیدی در حوزه زنان و بارداری کسب کنند.

نام یا نام خانوادگی
شماره تماس
پیام
اطلاعات شما با موفقیت ثبت شد!
خطا!!! لطفا مجددا اطلاعات خود را وارد نمائید.

دکتر آزاده مهدیان: شیردهی آسان از جمله مزایای زایمان طبیعی است. سزارین یک فرآیند جراحی بزرگ است که هفته ها طول می کشد تا بهبود یابد. این ممکن است برای مادرمشکل ساز باشد، زیرا او مجبور است وضعیت خود را به روش های مختلف برای تغذیه کودک خود تنظیم کند. از سوی دیگر، زایمان طبیعی به شما کمک می کند تا به راحتی بتوانید کودک خود را با شیر مادر تغذیه کنید، زیرا می توانید سریعتر از روند زایمان بهبود پیدا کنید. مدت بستری شدن در بیمارستان برای زنانی که سزارین می‌کنند بسیار بیشتر از زنانی است که زایمان طبیعی دارند.

آمادگی برای شیردهی قبل از زایمان

آمادگی برای شیر دادن

خوب است قبل از به دنیا آمدن بچه تا آنجا که می توانید در مورد شیردهی اطلاعات کسب کنید. خصوصا اگر بارداری اول را تجربه می کنید این اطلاعات می توانند به شما کمک کنند که پس از زایمان چگونه شروع به شیر دادن کنید و یک تصویر ذهنی کلی درباره شیردهی می دهد. کلاس‌های قبل از زایمان معمولا مهمترین جنبه‌های شیردهی را بیان می کنند. در این کلاس ها درباره موقعیت‌ قرارگیری درست دست و آغوش، بیان احساسات و نحوه برخورد با مشکلات رایج شیردهی اطلاعات مفیدی به ملدران داده می شود. بیشتر خانه های بهداشت و بیمارستان هایی که زایشگاه دارند کلاس های دوران بارداری برگزار می کنند.

میزان شیر مادر در روزهای اول

به شیری که سینه مادر در روزهای اول پس از زایمان تولید می کند، آغوز می گویند. غلظت این شیر زیاد و معمولاً به رنگ زرد است. این شیر یک غذای بسیار غلیظ است، بنابراین کودک در هر بار شیردهی تنها به مقدار کمی، تقریباً یک قاشق چای خوری، نیاز دارد. معمولا نوزادان در روزهای اول تولد هر یک ساعت یکبار شیر می خورند بنابراین فراموش نکنید که در روزهای اول شیر زیادی در هر وعده به او ندهید تا بتواند به راحتی این غذای غنی را هضم کند.

با گذشت زمان از غلظت شیر مادر کم می شود در عوض حجم شیر تولیدی در بدن بیشتر می شود و نوزاد می تواند در هر بار شیردهی زمان طولانی تری شیر بخورد. هر چه بیشتر شیر بدهید، مکیدن بیشتر نوزاد موجب تحریک غدد شیری می شود و شیر بیشتری تولید می کنند.

نوزاد هر چند ساعت باید شیر بخورد

یکی از پرتکرارترین سوالات مادران جوان این است که هر چند ساعت یک بار باید به نوزاد شیر بدهند؟ در هفته اول، کودک ممکن است بخواهد مدام شیر بخورد. بنابراین شیر دادن در چند روز اول بعد از زایمان باید حدودا هر ساعت باشد.

در روزهای اول بهتر است به نوزاد هر دفعه که می خواهد و تا زمانی که می خواهد شیر بدهید چون فک آنها هنوز ضعیف است و نمی تواند به مدت طولانی مک بزند و زود خسته می شود. نوزادان پس از چند روز شروع به خوردن شیر در دفعات کمتر اما زمان اما طولانی تر خواهند کرد.

به عنوان یک جدول زمانی راهنما، طی چند هفته اول بعد از زایمان نوزاد باید حداقل 8 تا 12 بار، یا بیشتر، شیر بخورد. بهتر است که نوزاد را هر زمان که گرسنه است، گریه می کند، زمانی که سینه ها احساس پر شدن می کنند شیر بدهید.

علائم گرسنگی نوزاد

علائم گرسنگی نوزاد ممکن است موارد زیر باشند:

  • بی قراری
  • مکیدن مشت یا انگشتان دست
  • تولید صدا و زمزمه
  • چرخاندن سر و باز کردن دهان به منظور پیدا کردن سینه

شاید اوایل تولد نوزاد نتوانید احساس کودک را به خوبی درک کنید اما با گذشت زمان هر دو شناخت بیشتری به هم پیدا خواهید کرد و با یک نگاه متوجه گرسنگی نوزاد خواهید شد. سعی کنید قبل از گریه کردن نوزاد با دیدن این نشانه ها شیردهی را شروع کنید زیرا گریه نوزاد را بد قلق می کند و شیر دادن به او سخت می شود.

افزایش شیر مادر در روزهای اول

افزایش شیر مادر در روزهای اول بسیار مهم است. حدود 2 تا 4 روز پس از زایمان مادر متوجه می شود که سینه هایش پرتر می شوند. تولید در بدن مادر با توجه به نیاز نوزاد متفاوت خواهد بود. هر بار که به نوزاد شیر داده شود، بدن آماده می شود که برای شیر بعدی شیر بیشتری تولید کند. مقدار شیری که بدن تولید می کنید بسته به دفعات شیر خوردن نوزاد افزایش یا کاهش می یابد.

بنابراین در روزهای اول به منظور تحریک غدد شیردهی، شیر خود را بدوشید تا از بدن خارج شود و دوباره شیر جدید تولید شود. این کار کمک می کند که در روزهای اول که نوزاد نمی تواند به مدت طولانی شیر بخورد، بدن را آماده تولید شیر بیشتر کنیم.

شیر دادن شبانه به نوزاد

شیر دادن در شب بسیار مهم است زیرا شب زمانی است که هورمون های پرولاکتین بیشتری تولید می شود تا شیر زیاد شود. در هفته‌های اول و قبل از اینکه قلق شیر دادن و شیر خوردن را مادر و نوزاد یاد بگیرند، می توان به نوزاد شیر خشک داد اما این کار میزان شیر مادر را کاهش می دهد. دبنابراین بهتر است در روزهای اول به جای دادن شیر خشک، شیر خود را بدوشید و داخل شیشه بریزید تا راحت تر بتوانید به نوزاد شیردهی کنید.

نکات مهم شیر دادن به نوزاد

نکاتی برای شیر دادن به نوزاد
  • شیردهی با شیر مادر در شش ماه اول باید بدون هیچ گونه غذای دیگری باشد تا موجب رشد حسی و شناختی شود و از نوزادان در برابر بیماری های عفونی و مزمن محافظت کند.
  • تماس پوست نوزاد و مادر به تنظیم دمای بدن نوزادان کمک می کند و آنها را در معرض باکتری های مفید پوست مادرشان قرار می دهد. این باکتری های خوب از نوزادان در برابر بیماری های عفونی محافظت می کنند و به تقویت سیستم ایمنی آنها کمک می کنند.
  • همچنین تماس پوستی با نوزاد بلافاصله پس از زایمان به آرامش او و ثابت شدن ریتم تنفس کمک می کند. هر چه تماس پوستی بیشتر باشد ارتباط عاطفی قوی تری بین نوزاد و مادر ایجاد می شود تا در ادامه راه پرورش کودک به او کمک کند.
  • مادرانی زایمان سزارین دارند پس از زایمان با چالش های متعددی مانند عوارض بیهوشی، دوران نقاهت جراحی و بهبود بخیه ها مواجه هستند. بنابراین به کمک پزشک، ماما و خانواده برای شیر دادن به نوزاد نیاز دارد. کمک پدر برای شیر دادن به نوزاد هم از نظر عاطفی کمک کننده است و هم ارتباط بین پدر و نوزاد را بهبود می دهد.

سخن آخر

در پایان باید بگوئیم که پروسه بارداری، زایمان و شیر دادن به نوزاد اصلا کار کوچک و ساده ای نیست. پس اگر در حین انجام آنها کلافه و گیج شدید نگران نباشید زنان زیادی مثل شما هستند خصوصا در تجربه اولین فرزند این اتفاق ها نرمال است. برای اینکه به سلامت و راحت تر این دوران را پشت سر بگذارید حتما از یک متخصص زایمان و ماما کمک بگیرید. گاهی دیگران با بیان تجربیات موفق خود کار شما را پیچیده تر می کنند، قرار نیست همه بچه ها را بتوان با یک شیوه مشخص شیر داد و بزرگ کرد. دکتر آزاده مهدیان با سال ها تجربه در انجام زایمان طبیعی و سزارین می تواند به شما کمک کند تا دوران بارداری، زایمان و شیردهی نوزاد را راحت تر پشت سر بگذارید.

دکتر آزاده مهدیان

درباره دکتر آزاده مهدیان

دكتر آزاده مهديان، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای مدرک تکمیلی سونوگرافی و لاپاراسكوپی پیشرفته از دانشگاه تهران می باشند. دکتر آزاده مهدیان عضو انجمن جراحان زنان ایران و همچنین عضو انجمن جراحی های کم تهاجمی زنان می باشند. از جمله افتخارات دکتر مهدیان می توان به “کسب رتبه نخست کاهش آمار سزارین و افزایش آمار زایمان طبیعی در استان لرستان” اشاره کرد.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

درمان جای سزارین با لیزر

درمان جای سزارین با لیزر

درمان جای سزارین با لیزر امکانپذیر است؟ خانم هایی که قصد بچه دار شدن دارند، خصوصا آن هایی که برای...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با پزشک