۰۲۱-۸۸۳۷۱۱۵۸
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

عفونت جنسی

امروزه تعداد زیادی از افرادی که در رابطه جنسی چه زناشویی، چه خارج از زناشویی هستند، در معرض عفونت جنسی قرار دارند، اغلب افرادی که دچار این عارضه می شوند رابطه خارج از چارچوبی را تجربه می کنند و در مورد این موضوع از آگاهی کافی برخوردار نیستند که متاسفانه همین امر موجب ایجاد عفونت جنسی در افراد می شود.

استفاده از کاندوم در رابطه جنسی

البته این نکته را باید یاد آور شد که در کشوری مثل کشور ایران با چنین فرهنگ بسته و بومی صحبت از این مسائل دارای قبح فراوانی است که حتی افراد مبتلا به این بیماری از ابتلا خود خبر دارند که متاسفانه با هیچ پزشک متخصصی در میان نمی گذارند یا گاهی در پاره ای از موارد دیده شده که فرد به پزشک متخصص زنان و زایمان  مراجعه کرده اما با صداقت کامل از رابطه ی خود با پارتنر خود صحبت نمی کند تا با کمک پزشک متخصص بتواند روند درمانی درستی رادر پیش بگیرند.

عموما عفونت های جنسی، از راه رابطه جنسی قابل انتقال هستند و برای جلوگیری از ایجاد این عفونت ها باید از ابزار های امن جلوگیری استفاده کرد. هم چنین  تا حد امکان باید از سلامت کامل پارتنر خود اطمینان حاصل کرد، یا اگر دچار ابتلا به عارضه ی جنسی هسنتد به پارتنر خود در میان بگذارند یا با کمک مشاوره از پزشک رابطه ی سالم و امنی را تجربه کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره متخصص خوب زنان و زایمان در تهران، مقاله لینک شده را مطالعه بفرمائید.

عفونت جنسی چیست؟

عفونت جنسی  یا عفونت دستگاه تناسلی یکی از بیماری های  شایع در زنان و مردان محسوب می شود. بیماری ای است از راه های مختلف ارتباطات جنسی، رابطه از طریق ( آمیزشی، دهانی، مقعدی) به افراد منتقل می شود.

ذکر یک نکته حائز اهمیت است: ابتلا به انواع بیماری های مقاربتی صرفا به معنای داشتن رابطه های متنوع و متعدد نیست. البته که با داشتن رابطه های متنوع و متعدد جنسی، شانس ابتلا به عفونت جنسی برای افراد بیشتراست، اما امکان انتقال این بیماری حتی در یک مرتبه رابطه جنسی، نیز وجود دارد.

ماوراطب دکتر مهدیان

یکی از انواع بیماری های مقاربتی در زنان، عفونت واژن است: عفونت واژن دارای علائمی است از جمله: سوزش، خارش، احساس درد در حین مقاربت و افزایش ترشحات غیر نرمال با تغییر در رنگ، بو آن. اگر همه یا حتی یکی از این علائم را داشتید باید به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کرده و برای شروع روند درمانی اقدام کنید.

دکتر آزاده مهدیان متخصص زنان و زایمان و نازایی، معتقد است تقریبا تمامی بانوان در طول عمر زندگی شان حداقل یکبار دچار چنین عفونت هایی به شکل خفیف یا شدید مواجه شدند. همچنین بیان می دارد خانم هایی که دچار این قبیل مشکلات هستند لازم است برای جلوگیری از چنین بیماری هایی، حد الامکان از ابزار های کاملا بهداشتی برای دستگاه تناسلی تان استفاده نمایند.

انواع بیماری های عمومی که از طریق عفونت جنسی منتقل می شود : بیماری ایدز، زگیل تناسلی، تبخال تناسلی، سوزاک وسیفلیس است.

لازم به ذکر است که  مسبب پدید آمدن این نوع بیماری ها، رشد و گسترش انواع باکتری ها و ویروس ها است.

در مورد ایدز یکی از بیماری های عمومی در زنان و مردان که شایع است: بیماری ایدز از ویروس اچ آی وی به وجود آمده است. ویروسی که سیستم ایمنی بدن انسان را ضعیف می کند و یکی از راه های انتقال آن، داشتن رابطه جنسی از طرق مختلف است.

یکی دیگر از راه هایی انتقال عفونت جنسی: انتقال عفونت از مادر به فزرند در دوران بارداری است و فرزند از بدو تولد مبتلا به چنین بیماری هایی می شود.

علائم عفونت جنسی

علائم STI یا عفونت جنسی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ترشح غیر معمول از واژن، آلت تناسلی یا مقعد
 • درد هنگام ادرار کردن
 • توده یا رشد پوست در اطراف اندام تناسلی یا پایین (مقعد)
 • راش
 • خونریزی غیر معمول واژینال
 • خارش ناحیه تناسلی یا مقعد
 • تاول ها و زخم ها در اطراف اندام تناسلی یا مقعد
 • زگیل در اطراف ناحیه تناسلی یا مقعد
 • زگیل در دهان یا گلو (اما این بسیار نادر است)

اگر نگران هستید زیرا فکر می کنید به یک بیماری مقاربتی یا عفونت جنسی مبتلا شده اید، در اسرع وقت برای معاینه به متخصص خوب مراجعه کنید.

رابطه پر خطر و عفونت جنسی

چه مراقبت هایی قبل از رابطه جنسی لازم است تا درگیر عفونت و بیماری های مقاربتی نشویم؟

پزشکان توصیه می کنند قبل از برقراری رابطه جنسی حتما ازانواع ابزارها مانند: کاندوم  برای جلوگیری ازانتقال بیماری و عفونت جنسی استفاده کنند.

_اگر سابقا در این خصوص  دچار بیماری بودید حتما آن را با پارتنر خود درمیان بگذارید تا با آگاهی و اطلاعات لازمه از ابتلا به بیماری جلوگیری شود.

_  حتما قبل از برقراری رابطه از آموزش های لازم برخوردار شوید.

_سعی کنید قبل از برقراری رابطه از مصرف مشروبات الکی و مواد مخدر توهم زا خودداری کنید.

_ قبل از برقراری رابطه از سکس تراپیست، مشاوره دریافت کنید تا به شما کمک کند چگونه خطر ابتلا به انواع بیماری های مقاربتی را کاهش دهید.

گیف اینستاگرام-دکتر مهدیان

باید به این نکته نیز توجه داشت که برخی از عفونت های جنسی حاوی علائم مشخصی نیستند و تشخیص آن باید به پزشک متخصص زنان فقط از راه انجام آزمایش صورت می گیرد. همین امر باعث می شود فرد مبتلا از بیماری خود خبر نداشته باشد.

تشخیص عفونت جنسی

تشخیص بیماری STD یا عفونت جنسی تنها بر اساس علائم برای پزشک دشوار است، بنابراین آنها باید آزمایش ها و معایناتی را انجام دهند.

بسته به نوع بیماری شما، این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • معاینات فیزیکی
 • سواب مایعات بدن
 • آزمایش خون
 • روش های تخصصی، مانند کولپوسکوپی

چه راهکاری برای درمان عفونت جنسی وجود دارد؟

_پیشگیری و مراقبت های لازمه قبل از برقراری رابطه جنسی،

_مراجعه به پزشک متخصص زنان و زایمان یا متخصص ارولوژی،

و از دیگر راه های برای از بین بردن عفونت جنسی، شروع روند مناسب دارو درمانی تحت نظر پزشک متخصص و با توجه به انجام معاینات اولیه و جواب آزمایش های انجام شده پزشک بنا به تجربه و تبحر خود دستور تجویز دارو های مربوطه را می دهد.

از سلامت کامل پارتنر خود اطمینان حاصل کنید، ضمن اینکه از ابزار های پیشگیری نیز استفاده می کنید.

از داشتن روابط متعدد و متنوع با افراد مشکوک به بیماری، اجتناب کنید تا درگیر چنین عارضه هایی نشوید.

حتما در صورت امکان از پزشک متخصص خود مشاوره و آموزش دریافت کنید و با آگاهی کامل و کافی رابطه ای دلپذیر، بدون هیچگونه ترس و اضطرابی را تجربه کنید.

برای صحبت از ارتباطات جنسی خود، خجالت نکشید و این کار را امری قبیح ندانید. چون مستقیماً با سلامتی شما در ارتباط است و اگر با صداقت از رابطه خود  با پزشک متخصص حرف نزنید باعث بروز مشکلات جبران ناپذیری می شود.

بهداشت فردی، که از اهمیت بسیاری برخوردار است را حتما رعایت کنید تا هم خودتان و هم پارتنرتان دچار عفونت جنسی نشوید.

در نتیجه: توصیه اکید بر این است که در برقراری رابطه جنسی از انواع رفتارهای پرخطر و ناسالم  خودداری کنید تا از عفونت جنسی در امان بمانید.

دکتر آزاده مهدیان

درباره دکتر آزاده مهدیان

دكتر آزاده مهديان، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای مدرک تکمیلی سونوگرافی و لاپاراسكوپی پیشرفته از دانشگاه تهران می باشند. دکتر آزاده مهدیان عضو انجمن جراحان زنان ایران و همچنین عضو انجمن جراحی های کم تهاجمی زنان می باشند. از جمله افتخارات دکتر مهدیان می توان به “کسب رتبه نخست کاهش آمار سزارین و افزایش آمار زایمان طبیعی در استان لرستان” اشاره کرد.

مقالات مرتبط

درمان جای سزارین با لیزر

درمان جای سزارین با لیزر

درمان جای سزارین با لیزر امکانپذیر است؟ خانم هایی که قصد بچه دار شدن دارند، خصوصا آن هایی که برای...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

4 دیدگاه ها
  • برای دریافت مشاوره با این شماره تماس بگیرید ۰۹۹۲۰۱۰۳۹۹۲

   پاسخ
 1. سلام خانوم دکتر من ۲۷ سالمه و متاهل هستم چند ماه پیش به خاطر درد شدید پریودی و حالت تهوع به پزشک زنان مراجعه کردم گفتن عفونت دارم و دارو گرفتم خیلی بهتر شده بودم ولی دوباره حس میکنم عفونت برگشته و درد پریودیم شدید شده ، ممکنه عفونت از همسرم باشه؟ هردو باید درمان بشیم؟؟ ایشون زگیل تناسلی هم داشتن که درمان کردن

  پاسخ
  • برای دریافت مشاوره با این شماره تماس بگیرید ۰۹۹۲۰۱۰۳۹۹۲

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با پزشک