۰۲۱-۸۸۳۷۱۱۵۸
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
دکتر آزاده مهدیان / زایمان / تزریق واکسن آنفولانزا در دوران بارداری

تزریق واکسن آنفولانزا در دوران بارداری

واکسن آنفولانزا از جمله واکسن هایی است که در طول یک دهه اخیر برای زنان باردار توصیه می شود. در واقع استفاده از واکسن آنفولانزا یکی از نکات مراقبتی دوره بارداری است که به زنان برای محافظت از خود و جنین شان در برابر ویروس آنفولانزا کمک می کند. این واکسن علاوه بر این که بر مادر تاثیر می گذارد، در حفاظت از سیستم ایمنی بدن جنین نیز تا ماه ها بعد از تولد اثر گذاشته و موجب می شود نوزاد سیستم ایمنی قوی ای پیدا کند.

تاثیر واکسن آنفولانزا در بارداری

 

اهمیت تزریق واکسن برای زنان باردار بسیار زیاد است. زیرا احتمال بستری شدن در بیمارستان برای زنانی که در دوران بارداری، آنفولانزا می گیرند بالا است. بنابراین بهتر است با تزریق واکسن، احتمال چنین چیزی را کاهش داده و از سلامت خود محافظت کنند.

 

واکسن آنفولانزا

یکی از مهم ترین نکاتی که باید در خصوص واکسن آنفولانزا در نظر بگیرید این است که احتمال ابتلا به ویروس آنفولانزا را به صفر درصد نمی رساند بلکه در دو بخش اثر گذار است:

اول این که شمار دفعاتی که ممکن است فرد، در طول یک سال به این ویروس مبتلا شود را کاهش می دهد.

دومین تاثیر این است که شدت و وخامت حال بیمار را در مدت زمان ابتلا به ویروس آنفولانزا می کاهد.

بیشتر بخوانید
مراقبت های دوران بارداری

بنابراین مجموعه علائم و تاثیراتی که در اثر ابتلا به ویروس آنفولانزا در فرد ایجاد می شود را با تزریق واکسن می توان کاهش داد و از بروز خطرات جدی پیشگیری کرد.

 

نحوه اثر گذاری واکسن آنفولانزا در افراد

زمانی که واکسن تزریق می شود بعد از گذشت 14 روز آنتی بادی های لازم را در بدن تولید می کند تا مقاومت بدن در برابر بسیاری از ویروس ها، افزایش یابد.

 

بهترین زمان تزریق واکسن آنفولانزا برای زنان باردار

از جمله پرسش هایی که این روز ها از سوی زنان باردار پرسیده می شود این است که بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفولانزا چیست؟

معمولا توصیه می شود واکسن آنفولانزا در نیمه دوم شهریور ماه تزریق گردد. چرا که اینگونه می تواند تاثیر خود را اعمال کند و پیش از شروع فصل سرما ایمنی لازم برای بدن شما فراهم می شود.

اگر با توجه به ماه های بارداری بخواهیم بهتریم زمان تزریق واکسن را بیان کنیم، می توانیم بگوییم در سه ماهه دوم و سوم بارداری نیز زمان مناسبی برای تزریق واکسن آنفولانزا است.

موارد فوق تنها بهترین زمان را بیان می کند و بدین معنا نیست که تزریق واکسن در سایر زمان ها امکانپذیر نیست.

 

آیا واکسن آنفولانزا برای نوزادان خطرناک است؟

پاسخ این سوال منفی است. بر اساس یافته های سازمان بهداشت جهانی واکسن این ویروس می تواند تا حد زیادی به حفظ سلامت مادران و جنین کمک کند و بعد از تولد نیز ایمنی بدن نوازدان را افزایش دهد. از طرفی تا کنون گزارشی مبنی بر بروز خطرات ناشی از واکسن آنفولانزا در نوزادان مشاهده نشده است. بنابراین می توان اظهار داشت که تزریق واکسن بدون نگرانی انجام می شود.

بیشتر بخوانید
تعیین جنسیت قبل از بارداری

 

آیا واکسن آنفولانزا عوارض دارد؟

واکسن آنفولانزا مانند تمامی واکسن هایی که وجود دارد، دارای عوارض و پیامدهایی است که ممکن است به طور موقت در شخص بروز کند اما پس از مدت زمان نسبتا کوتاهی از بین می رود.

برخی از این عوارض عبارتند از:

  • قرمز شدن دست و پا
  • تب کردن (البته شدت زیادی ندارد و فرد نباید چندان نگران باشد.)
  • در محل تزریق واکسن نیز درد خفیفی را تجربه خواهید کرد که در کوتاه ترین زمان از بین می رود.
  • سردرد
  • حالت تهوع
  • احساس خستگی و بی رمق بودن

 

آیا واکسن آنفولانزا موجب سقط جنین می شود؟

یکی از باورهای عموم مردم این است که واکسن  آنفولانزا احتمال خطر سقط جنین را افزایش می دهد. در حالی که تا کنون گزارشی مبنی بر سقط جنین در اثر ابتلا به آنفولانزا مشاهده نشده است.

به طور کلی عوارض ناشی از تزریق واکسن آنفولانزا نسبت به نتایج مثبت آن محدود است. این عوارض موقتی است اما نتیجه تزریق، تا مدتی طولانی باقی می ماند.

 

بهترین محل تزریق واکسن آنفولانزا در زنان باردار

معمولا برای تزریق واکسن آنفولانزا در زنان، بهترین نقطه بازوها هستند. زیرا نقش موثری در میزان و سرعت جذب واکسن دارند.

از سوی دیگر مدت زمان مورد نیاز برای ازریق، بسیار کوتاه است و فرد می تواند پس از آن، به منزل بازگشته و استراحت کند.

 

تداخل حساسیت نسبت به تخم مرغ و واکسن آنفولانزا

جالب است بدانید پژوهش ها نشان می دهند کسانی که دارای حساسیت نسبت به تخم مرغ باشند به احتمال زیاد نسبت به واکسن آنفولانزا نیز حساسیت نشان می دهند.

از این رو متخصصین زنان و زایمان تاکید می کنند در صورتی که نسبت به ماده غذایی خاصی، به ویژه تخم مرغ، آلرژی دارید حتما با متخصص خود درمیان بگذارید.

بیشتر بخوانید
 درد لگن پس از زایمان

در چنین شرایطی تصمیم اینکه واکسن برای شما تزریق شود یا خیر، بر عهده پزشک خواهد بود.

 

بهترین واکسن آنفولانزا برای زنان باردار

یکی از ویژگی های مهمی که برای واکسن های آنفولانزا می توان در نظر گرفت این است که تولید سال جاری باشد. زیرا ویروس آنفولانزا در گذر زمان تغییر می کند و هر سال، واکسنی برحسب جدیدترین نوع ویروس تولید می شود.

نکته دیگر این است که واکسن آنفولانزا باید مورد تایید سازمان بهداشت ایران باشد. در واقع واکسن ها باید از فیلتر بررسی های سازمان بهداشت در کشورمان گذر کنند تا از لحاظ نتیجه بخش بودن و توزیع مورد صلاحیت قرار گیرند. در واقع سازمان بهداشت بهترین مرجعی است که می توانیم با اعتماد به تایید آن نسبت به تزریق واکسن اقدام کنیم.

 

هزینه واکسن آنفولانزا چقدر است؟

یکی از سوالاتی که زنان مطرح می سازند این است که هزینه واکسن آنفولانزا چقدر است. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که هزینه واکسن آنفولانزا در هر سال، نسبت سال قبل با تغییراتی همراه است. از این رو نمی توان هزینه ثابتی را برای آن تعیین کرد.

 

کلام پایانی

در تمامی مطالب فوق، تلاشمان بر این بود که سوالات رایجی که در رابطه با واکسن آنفولانزا و بارداری وجود دارد را پاسخ دهیم و کمی از استرس شما عزیزان بکاهیم. اما این نکته را نیز فراموش نکنید که برای اطمینان از صلاحیت خود برای تزریق واکسن مربوطه، حتما با یک متخصص خوب در زمینه زنان و زایمان مشورت نمایید.

دکتر آزاده مهدیان

درباره دکتر آزاده مهدیان

دكتر آزاده مهديان، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای مدرک تکمیلی سونوگرافی و لاپاراسكوپی پیشرفته از دانشگاه تهران می باشند. دکتر آزاده مهدیان عضو انجمن جراحان زنان ایران و همچنین عضو انجمن جراحی های کم تهاجمی زنان می باشند. از جمله افتخارات دکتر مهدیان می توان به “کسب رتبه نخست کاهش آمار سزارین و افزایش آمار زایمان طبیعی در استان لرستان” اشاره کرد.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
واژینوپلاستی

واژینوپلاستی

واژن یک منطقه امن خصوصی  است که برای خود شخص و همسرش یک امر مشترک به حساب می آید که از زیبایی و...

خشکی واژن

خشکی واژن

در این مقاله سعی نموده ایم که به توضیح جامع و مفصل پیرامون خشکی واژن و علل خشکی پوست اطراف واژن...

جوانسازی واژن

جوانسازی واژن

جوانسازی واژن یکی از جراحی های زیبایی زنان می باشد که به منظور رفع مشکلات ناشی از زایمان و افزایش...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با پزشک